KOŁO NR 31 SE i RP SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE – FESTYN

KOŁO NR 31 SE i RP SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
8 maja 2026 r. po raz kolejny odbył się II MIĘDZYPOKOLENIOWY FESTYN PROFILAKTYCZNY pt. „BEZPIECZEŃSTWO W LESIE” na terenie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Siemianowicach Śl. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie – Rafał Piech . Organizatorem był Zarząd Koła nr 31 SE i RP w Siemianowicach Śl., a współorganizatorami: Urząd Miasta Siemianowice Śl., ZO PZŁ Katowice, KMP Siemianowice Sl., Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, Komenda Miejska Straży Pożarnej w Siemianowicach Śl., MOPS Siemianowice Śl.,WOPR Siemianowice Śl.,Katowicki Oddział Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Spółka ZTE Siemianowice Śl., Fundacja „Piastun- Wyrównanie Szans” z Siemianowic Śl. i Fundacja „Akuku” z Rudy Śląskiej.
O znaczeniu i randze tego przedsięwzięcia dla seniorów i ich rodzin może świadczyć lista Gości którzy przyjęli nasze zaproszenie . I tak PROFILAKTYCZNY FESTYN uświetnili swoim udziałem
1. Beata Gałecka– Drugi Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie
2. Marta Suchanek – Bijak – Radna Miasta Siemianowice Śl.
3. Komendant Miejski policji w Siemianowicach Śl.- insp. Waldemar Wierzycki
4. Naczelnik Wydz. Polityki Społecznej UM Siemianowice Śl. – Katarzyna Jończyk
5. Naczelnik Wydz. Kultury i Sportu UM Siemianowice Śl. – Krzysztof Nos
6. Pełnomocnik ds. Seniorów przy Prezydencie Miasta Siemianowice Śl.- Beata Łuczak
7. Pełnomocnik ds. Organizacji Pozarządowych przy Prezydencie Miasta Siemianowice Śl.- Elżbieta Nieszporek
8. Dyrektor MOPS w Siemianowicach Śl.- Mateusz Kacy
9. Łowczy Okręgowy PZŁ- Mariusz Miśka
oraz przedstawicielki Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śl..
W festynie uczestniczyli członkowie wielu fundacji i Stowarzyszeń: Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Siemianowic Śl., Osób Niepełnosprawnych z Siemianowic Śl., członkowie SE i RP, w tym członkowie Koła 31 SE i RP z Siemianowic Śl.
O atrakcyjności imprezy może świadczyć fakt, że pomimo trudnej pogody dla imprez plenerowych chętnych było wielu, ponad 100 osób. Zainteresowanie tematyką prezentowaną przez zaproszonych gości było sporo sądząc po ilości pytań a także ilości osób chętnych do odwiedzenia poszczególnych stanowisk.
Prezentowana tematyka profilaktyki przez przedstawicieli:
– Policji ( Komendy Wojewódzkiej Policji i Komendy Miejski Policji
w Siemianowicach Śl. i Piekarach Śl.
– Państwowej Straży Pożarnej
– Państwowej Inspekcji Sanitarnej, oraz
– WOPR.
To sprawy bardzo bliskie wprawdzie nie tylko seniorom ale może im przede wszystkim i tak , wymieńmy choćby kilka z nich :
– profilaktyka uzależnień, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz szeroko rozumianej profilaktyki wiktymologicznej, jak nie stać się ofiarą przestępstwa,
– racjonalność , konieczność , bezpieczeństwo zainstalowania czujników gazu i dymu . Omówione zostały wszystkie problemy związane z wyborem czujnika , instalacja i konserwacja. Podano przykłady zasad funkcjonowania czujników.
– szczepienia oraz bezpieczne zabezpieczenie się podczas spacerów na łonie natury . Przybliżono tematykę związaną ogólnie rzecz mówiąc z problematyką kleszczy.
– zasady udzielania pierwszej pomocy oraz przybliżenie urządzenia którym był defibrylator. Oprócz prezentacji odbyły się ćwiczenia podczas których uczestnicy mogli na fantomach użyć defibrylatora. Zarówno podczas prezentacji jak i w trakcie ćwiczeń ,kiedy to uczestnicy mogli zobaczyć jak prostym jest użycie defibrylatora a jednocześnie jak cennym jest to urządzenie, dzięki któremu możemy uratować życie rozwinęła się dyskusja na temat możliwości zwiększenia ilości defibrylatorów wszędzie tam gdzie są większe skupiska osób ,w tym na osiedlach i blokach mieszkalnych.
Oprócz dawki wiedzy tak cennej i niezbędnej dla każdego, organizatorzy zadbali również o poczęstunek zarówno na słodko jak i w postaci treściwego posiłku. Pączki ,kiełbaska oraz popcorn cieszyły się dużym powodzeniem. Uczestnicy festynu po dawce wiedzy i posiłku chętnie odwiedzali stoiska przygotowane przez współorganizatorów tego przedsięwzięcia. Uczestnicy mogli sami wykonywać stroiki- kompozycje kwiatowe. Oglądając zdjęcia z festynu wszyscy mogą zobaczyć jak prezentowały się stoiska i kto zechciał spotkać się z seniorami i ich rodzinami podczas tej imprezy.
Serdecznie dziękujemy za udostępnienie pięknego miejsca do organizacji tego festynu Łowczemu Okręgowemu PZŁ w Katowicach – Mariuszowi Miśka i za przygotowanie pow. Festynu Wiceprezesowi Koła 31 SE i RP– Michałowi Szynolowi wraz z Zarządem wym. Koła.
sporz. Beata Wójcik
zdjęcia: M. Szynol, B. Wójcik, K. Kuta

Opublikowano w Wydarzenia.